Rengeteg a szép magyar népszokás, amelyek egyre inkább kezdenek kihalni: a fiúk például már nem vödörrel járnak locsolkodni, és nem lopnak májusfát sem a leányoknak. Kevés olyan hagyomány van, amit még napjaink őriz – nagy szerencsénkre, a kolbászról nem mond le a magyar!

De mi is az a kolbász?
A kolbász egy fajta hazai húskészítmény, ami valójában darált hússal, szalonnával, sóval, fűszer- és egyéb paprikákkal megtöltött tisztára mosott disznóbél (vagy műbél) – amit finom szaftosra sütünk.

A vidéki élet szépségeként gyakorta tartanak még mindig disznóvágásokat, ahol házilag készítik az igazi jó magyar kolbászt. És mára Európa nagy részében is elterjedt már ez a gasztro hungarikum, de a disznótor, mint olyan, nem annyira elterjedt a határ menti országokon túl.

Igazán a XVIII. században vált kuriózummá a magyar kolbász, amikor az Alföldön világát kezdte élni a fűszerpaprika-őrlemény. Ennek a vörös kis adaléknak köszönhető az az ízvilág, amibe annyi ember beleszerelmesedett Magyarországon innen és túl.

Letűnt korok kolbászai
Vannak utalások régi feljegyezésekből, melyek azt bizonyítják, hogy már Krisztus előtt is létezett valami kolbászhoz hasonlatos csoda. Homérosz említést tett egy írásában olyan tűzön sült bendőről, ami vérrel és zsírral volt töltve. Az ókori Rómából pedig több jegyzet is fennmaradt, amik többféle kolbász mivoltát taglalgatják.

Noha, azokat már nem igen kóstolhatjuk meg, egy jó magyar kolbászra a külföldről idelátogató turista sem mond nemet. Sajnos, már vajmi kevés az olyan hely, ahol igazán finom kolbász kerül terítékre – a vidék azonban igyekszik megőrizni értékét! Napjainkban a kolbász ismét egyre nagyobb teret kap, és szép lassan újra összekovácsolja a magyarságot.