Névadónk
Dr. Soós István (1902-1959)
Kisújszállási középiskolai tanár fia, a Műegyetem vegyészkarának elvégzésével az Ampelológiai Intézetnél napidíjas állami szolgálatba került. A Geisenheimi Kísérleti Intézetben borbakteriológiai és borkémiai tanulmányokat végzett.
Hazaérve, az Ampelológiai Intézetben munkája kettős:
- tiszta fajélesztő tenyészetek előállítása és
- borvizsgálati módszerek tökéletesítése.
Eredményei:
- 42 fajélesztő szelektálása,
- morfológiai és fiziológiai tulajdonságainak leírása
- és a fajélesztők gyakorlatba való bevezetése.
Az Ampelológiai Intézet fajélesztő és penészgyűjteményét világhírré emelte, külföldi tudományos intézetek is igénybe veszik.
Olaszországban tudományos intézeteknél végzett tanulmányút után, 1946-tól 10 éven át a Szőlészeti kutató Intézet igazgatója, romokból helyreállítója.
1952-től haláláig egyetemi tanári minősítésben a Kertészeti és Szőlészeti Főiskola (ma egyetem) borászati tanszékének vezető tanára. A Párizsban működő Nemzetközi Szőlő és Borhivatal borbizottsági elnöke.
1958-ban a Budapesti Nemzetközi Borverseny vezetője a Szőlészeti Kutató Intézet 60 éves jubileumán.
1959-ben Klosterneuburgi Nemzetközi Borverseny bíráló bizottságában Magyarországot képviselte közvetlenül korai halála előtt. A budafoki Szőlészeti- Borászati Szakiskolának 1947-50-ig volt előadó tanára, kémiát és mikrobiológiát adott elő.
Művei:
- A borok betegségei, hibái és azok javítási módjai
- Borbakterológia (1948)
- A must és bor kezelése a gyakorlatban (Soós-Bíró)
- Borpárlat és pálinkafélék (1948, Soós-Rakcsányi)
- Borászati kémia (Budapest 1948, 1955)
- Borászati mikrobiológia (Budapest 1948, 1954)
- Borgazdaságtan (Budapest 1955, Soós-Scholtz egyetemi tankönyv)
Emléktáblájának elhelyezése 1967. december 16-án történt az iskola falán, amikor a budafoki Élelmiszeripari Szakközépiskola Soós István nevét felvette.

A budafoki Soós István Borászati és Üzleti Szakközépiskola és Szakiskola épületének Mária Terézia utcai homlokzata. A 110 éves múltra visszatekintõ intézményben a Budapesti Corvinus Egyetem Borászati Tanszékével együttmûködve, szakmai szervezetek támogatásával, a borász életpálya modell keretében képeznek szakmunkásokat, technikusokat és szerveznek különbözõ tanfolyamokat.
forrás: http://borasziskola.hu
Vélemények