Mi magunk tehetjük a legtöbbet otthonunk biztonságáért és ez nincs máshogy a fűtési szezonban sem. Egyre többen fűtenek és kuckóznak be a hideg elől. Azért, hogy a kellemes melegben biztonságban is legyünk, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat, amelyekkel biztonságossá tehetjük otthonunkat.
A fűtési időszak legnagyobb veszélyét a csendes gyilkosnak is nevezett szén-monoxid jelenti, amely egy színtelen, szagtalan gáz és leginkább a nyílt égésterű fűtőeszközök, berendezések használata során termelődik. A nyílt égéstér azt jelenti, hogy látjuk a lángot, őrlángot, illetve be is tudunk nyúlni az égéstérbe. Ilyen készülékek például: cserépkályha, kandalló, átfolyós vízmelegítő, konvektorok, illetve az ilyen típusú kazánok.
Jelenleg a szén-monoxid-érzékelő kivételével nincs olyan eszköz vagy módszer a kezünkben, amely figyelmeztetne minket arra, hogy ez a mérgező gáz a levegőbe került. A közhiedelemmel ellentétben a háziállatok sem képesek kiszagolni, ezért a legkevésbé se rájuk bízzuk ezt a feladatot, mindenki érdekében.
Pár egyszerű módszerrel megelőzhetőek a tragédiák:
- A nyílt égésterű fűtőeszközök és vízmelegítők számára biztosítani kell a levegő-utánpótlást! Nem elég kinyitni az ajtót vagy az ablakot, egy résszellőzőt kell beszereltetni az ablakba. A szellőzőnyílásokat tilos letakarni, vagy átépítésnél megszüntetni.
- Szellőztessünk rendszeresen otthonunkban!
- A fűtőeszközöket, vízmelegítőket és kéményeket évente legalább egyszer szakemberrel ellenőriztetni kell. Ha még valaki nem tette meg, még nem késő a nagy hidegek előtt!
- Minden háztartásba ajánljuk a három testőrt, ami a szén-monoxid-érzékelő, a füstérzékelő és a tűzoltókészülék. Ezen a linken érhető el az érzékelők pozitív és negatív listája: https://katasztrofavedelem.hu/33883/szen-monoxid-erzekelok
- A szén-monoxid-mérgezés tünetei: először fejfájás, szédelgés, émelygés, később ájulás, szélsőséges esetben pedig a halál beállta. Ha a kezdeti tüneteket tapasztaljátok, azonnal meneküljetek szabad levegőre és hívjátok a 112-t!
- Tegyetek a kéménytüzek megelőzéséért is! Tilos háztartási hulladékkal, lakkozott, festett vagy nedves fával fűteni, mert ezek amellett, hogy mérgező gázokat bocsátanak ki és ezzel a környezetet károsítják, fokozzák a kéményben a kátrány és a korom lerakódását is. A kémény belső falára lerakódott vastag korom- és kátrányréteg a fűtés hatására izzani kezd, akár meg is gyulladhat, ami lakástűzhöz vezethet.
Budapesten a Főkétüsz Kft. látja el a kéményseprőipari közszolgáltatást.
forrás: https://22.kerulet.ittlakunk.hu/egeszseg/201015/itt-futesi-szezon-mutatjuk-mire-figyeljetek
Vélemények